ELVNİ AT ÇİFTLİĞİ İZMİR ET MANGAL, KAHVALTI, BİNİCİLİK KULÜBÜ HOŞGELDİNİZ
ELVNİ At Çiftliği İZMİRELVNİ At Çiftliği İZMİRELVNİ At Çiftliği İZMİR
0 555 023 22 02
info@elvniatciftligi.com
35330 Balçova-İZMİR
ELVNİ At Çiftliği İZMİRELVNİ At Çiftliği İZMİRELVNİ At Çiftliği İZMİR

Merak Ettikleriniz

ELVNİ AT ÇİFTLİĞİ

Merak Ettikleriniz

Elvni At Çiftliği olarak merak ettiklerinizi  bize yazın yada arayın…

12 yaşından büyük herkese at eğitimi veriyoruz. Bunun yanı sıra, çok ağır hasta ya da özel ekipman gerektiren durumlar dışında, belli şartları sağlayan özel durumu (otistik, down sendromlu, belli bölgeleri felçli ya da tam anlamıyla kullanamayan bireyler) olan insanlara da hizmet veriyoruz; bu gibi durumlarda atla terapi çok iyi oluyor.
Atla terapi gerçekten özel durumlu bireyler üzerinde onarıcı bir durum, yani atın hisli davranışı ve kas yapısı, biniciyle olan uyumuyla 'tersten iletim' dediğimiz olayı sağlıyor. Yani beyinden giden emirle çalışmayan kas, tersten bir iletim alarak (kastan beyine) beyine iletiyor. Yani beyin orada bir kas olduğunu hatırlıyor. Mesela sağ ayağı iyi tutmayan bir çocuk ya da yetişkinin beyni zamanla unutuyor oraya ileti göndermeyi. Ancak ata bindiği zaman kastan beyine bir ileti gidiyor ve böylece beyin, bu kası hatırlayabiliyor. Tabii yüzde 100 bir iyileşme söz konusu olamıyor. Asla tek başına bir tedavi süreci değil.
Duruma göre değişir. 5-6 seans da olabilir, 30-40 seans da olabilir. Çünkü her engel aynı seviyede ya da aynı durumda değil. Otizmlilerde sadece rahatlatıcı etkisi var. Otizm daha farklı bir durum olduğu için onların her zaman gelip gitmesi gerekiyor. Hayvanlarla iletişim onlara iyi geliyor. At duygusal ve hisli bir hayvan olduğu için onlarda bir ders sınırı yok.
Evet, 3 yaşından başlamak üzere çocukları atlı tur olacak şekilde ata bindiriyoruz. Ancak eğitim 12 yaştan sonra oluyor. 8 yaşından sonra başladığımız çocuklar da var. Çocuğun gelişimine göre bu kararı veriyoruz. Kimi çocuk 8 yaşında biraz daha küçük olduğu için atla eğitime müsait olmuyor. Kimi çocuk daha gelişkin oluyor. Biniciyi gördüğümüzde uygun gördüğümüz takdirde 8'den de başlayabiliyoruz. Ama genellikle 12 yaş ideal. Atlı turlara ise 3 yaşında başlıyoruz. Çünkü 3 yaşından önce oluşabilecek bir travma çocukta soruna yol açabilir. Bir çocuğu ailesinin zorlamasıyla ata bindirmiyorum. Çünkü travma yaşatabilir, çocuğu bütün hayvanlardan soğutabilir; küçük yaşta yaşanan şeyler çocuklarda uzun zaman atlatılamayan yaralara yol açıyor. İşte bu yüzden 3 yaşından küçükleri ata bindirmiyoruz. Çocuğun çok istekli olduğu zamanlar istisna olabilir. Ama süreyi kısa tutarım çünkü fiziksel gelişimi kötü etkilenir.
Atın üzerinde çocuk 10-15 dakika kalırsa çocuğun fiziksel gelişimi olumsuz etkileniyor, böyle bir sıkıntı da var. Bunlar az bilinen şeyler. Çocukların kemik gelişimi 12 yaşına kadar sürdüğünden biz eğitimde o yaşı baz alıyoru
Hoca olarak attan korkmayan birine 8 seansta at binmeyi öğretirim. İleri seviyeye gelecek kadar öğretirim. Tam anlamıyla her şeyi 8 derste bitiririz. Hatta bazı öğrencilerde bu süre daha da erken olabiliyor. 'Attan korkmayan birine 8 derste at binmeyi öğretirim' iddiam var. Ancak korkan birine öğretmek zor. Çünkü korkuları yenmek çok zor. Ben ona at binmeyi öğretirim ama o korktuğu için binemeyecektir. Tekniği, her şeyi öğrenir.
8 derslik fiyatımız normalde 1000 TL idi. Ancak biz bu yeni oluşum sebebi ile 700 TL'ye kadar düşürdük. Normalde saat ücreti 150 TL olması gerekirken şu anda onu da 100 TL'ye düşürdük. Yani gelip ata binmek isteyen biri 1 saatini burada geçirip 100 TL verip gidebilir.

Merak Ettiklerinizi lütfen bize sorun

Adres

ŞEBNEM SOKAĞI NO:14 İNCİRALTI MAHALLESİ 35330 BALÇOVA/İzmir

Bizi Arayın:

0555 023 22 02

Email:

info@elvniatciftligi.com
bulten@elvniatciftligi.com

    ELVNİ AT ÇİFTLİĞİ İnstagram
    Görüşmeyi Başlat
    Merhaba ELVNİ At Çiftliği İZMİR Hoşgeldiniz
    Merak Ettikleriniz konusunda Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?